Corona Virüsü (Covid 19) İtalya verileri Yaşlı Popülasyon Dışında Kanser Hastalarında Daha Ağır Seyrediyor

Corona Virüsü (Covid 19) İtalya verileri

Yaşlı Popülasyon Dışında Kanser Hastalarında Daha Ağır Seyrediyor

 

 

 • Çin’den tüm dünyaya yayılan corona virüsü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde büyük kaygılara neden oluyor. Maalesef korkulan oldu ve ülkemizde çok sayıda hastalık taşıyıcısı olduğu saptandı.

 

 • Hastalık için önleyici aşının en erken 2020 sonlarına doğru hazır olacağı öne sürülüyor. Hastalığa karşı kesin bir tedavi maalesef yok.

 

 • Ortalama tanı yaşı 63, hastalıktan ölüm yaşı ortalama 78.5(31-103). Hastalığa bağlı ölenlerin %29,4 kadın.

 

 • Hastaneye başvuru anında hastaların %76 oranında ateş, %73 oranında solunum sıkıntısı, %40 oranında öksürük %8 İshal, Kanlı balgam %1 ve %5.7 herhangi bir şikayet tespit edilmemiştir.

 

 • Hastalığın ilk bulgusunun ortaya çıkmasında ölüme kadar geçen ortalama süre 8 gün, İlk bulgudan hastaneye yatışa kadar ortalama süre 4 gün ve hastaneye yatıştan sonra yaşamını kaybetme süresi ortalama 4 gün olarak saptanmış

 

 • Ölen hastaların %1,2’de herhangi bir ek hastalığı yok, %23,5’de bir ek hastalık, %26,6 oranında iki ve %48,6 oranında üç ve üçten fazla ek hastalık saptanmış.

 

 • Eşlik eden hastalıklar sırası ile Hipertansiyon %73,8, Diyabet %33,9 İskemik kalp hastalığı %30,1, Kronik böbrek yetmezliği %20.2, Kanser %19.5 oranında saptanmıştır

 

 

 • Covid-19 nedeniyle ölen hastaların yaklaşık %20 oranında kanser hastası bulunmaktadır.

 

 • Bu oranda görüldüğü gibi Covid-19 bağlı ölen hastalarda önemli oranda kanser tanısı olan hasta bulunmaktadır.

 

 • Bu sonucu engellemek için kanser hastalarında maksimum izolasyon uygulamak, hastalığın pik yapacağı önümüzdeki haftalarda acil durum dışında tedavisini doktoru ile konuşarak ertelemek gerekebilir.

 

 • 50 yaş altı ölüm oranı, %1.1 saptanmış, 40 yaş altı ölüm 9 hastada saptanmış ve bunların 7’sinde ciddi ek hastalık olduğu bildirilmiştir. Fakat yoğun bakım desteği gören hasta oranı belirtilmemiştir. Bu yaş grubunda önemli oranda entübasyon ihtiyacı olacağı ve entübasyon sonrası akciğer fonksiyon kaybı olabileceği unutmamalıdır.

 

 • Aynı zamanda geç popülasyon taşıyıcı görevi yaparak ebeveynlerine hastalığı bulaştırma oranı daha fazladır.

 

 • Ölen hastaların %96,5’inde Akut solunum yetmezliği (ARDS), Böbrek yetmezliği %29,2, Kalp yetmezliği %10,4 ve Eklenen başka enfeksiyon oranı % 8.5 olarak saptanmıştır.

 

Sonuç: Corona salgını kanser hastalarında normal sağlıklı bireylere göre daha ağır seyredebilir. Takip hastaları doktorlarıyla iletişime geçmeli, uygunsa takip süresi uzatıla bilinir. Aktif tedavi gören hastalar tedavinin süresi ve yoğunluğu, acil ve erteleme konusunda uzman hekimlerden ve sağlık bakanlığın yetki verdiği birimlerden bilgi almalıdır. Ana korumanın, sosyal izolasyon, el bakımı ve hijyen olduğu bilinmelidir.

 

 

Kaynak

Characteristics of COVID-19 patients dying in Italy Report based on available data on March 20th, 2020

This report was produced by COVID-19 Surveillance Group Members of the COVID-19 Surveillance Group Luigi Palmieri, Xanthi Andrianou, Antonino Bella, Stefania Bellino, Stefano Boros, Marco Canevelli, Maria Rita Castrucci, Alessandra Ciervo, Fortunato D’Ancona, Martina Del Manso, Chiara Donfrancesco, Massimo Fabiani, Antonietta Filia, Cinzia Lo Noce, Alberto Mateo Urdiales, Graziano Onder, Patrizio Pezzotti, Ornella Punzo, Valeria Raparelli, Giovanni Rezza, Flavia Riccardo, Maria Cristina Rota, Andrea Siddu, Paola Stefanelli, Brigid Unim, Nicola Vanacore, Silvio Brusaferro.

https://t.co/Bhpchmd0UU?amp=1


  Yorum Bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.