EVDE OTURAN ÖLÜR

Evde Oturan Ölür.

Romen atasözü.

Koşun, zıplayın, arabanın kontağını kapatın, asansöre binmeden merdiven çıkın…….

Evde Oturan Ölür.

Romen atasözü.

Koşun, zıplayın, arabanın kontağını kapatın, asansöre binmeden merdiven çıkın…….

 

Dr. Kathleen Wesa’’nın 200 ‘den fazla çalışmalardan yaptığı derlemede, egzersiz kansere bağlı ölümleri azaltıyor.

-İdeal egzersiz nasıl olmalı?

American Cancer Society önerisi, orta şiddete egzersiz yapanlar için haftada en az 150 dakika, günde en az 30 dakika 5 gün olmalıdır. Daha yoğun egzersiz yapanlarda en az 75 dakika olmalıdır.

 American College of Sports Medicine önerisi kalp hızı sedanter yaşayanlar %55 ve spor yapanlarda %65 artacak şekilde orta-yoğun egzersizde 300 dakika, yoğun egzersizde 150 dakika haftalık egzersiz önermektedir.

Özelikle Aerobik ve yüke karşı yapılan kombine egzersizler maksimum oksijen tüketimini artırmak için önerilmektedir.

Batıda Yoga programları artan oranda uygulanmaktadır. Her kültüre uygun bir egzersiz programı gerekmektedir.

 

Gösterilmiş faydaları nelerdir?

Egzersiz yapan kadınların yapmayan kadınlara göre meme kanserine yakalanma riski %25 daha düşük olduğu 75 fazla yapılan bilimsel çalışmada gösterilmiştir.

832 Evre III kolon kanserinde yapılan bir çalışmada haftalık  6-9 saat fitness yapanlarla 1 saaten az yapanlar karşılaştırılmıştır. Bu çalışma 6-9 saat fitness haftalık yapan hasta gurubunda bağırsak kanserine bağlı ölüm %51 oranında daha az olduğu saptanmıştır. En önemlisi , bu risk azalması, yaş lenf nodu sayısı, kilo, boy, cinsiyet ve aldığı kemoterapiden bağımsız olarak bulunmuştur. Bu çalışmayı Healt Professional Study ve yapılan metaanalizle doğrulanmıştır. Bu çalışmaların önemi evre III kolon kanserinin tekrarını önlemek için alınan kemoterapinin yaptığı fayda göz alınırsa daha açıklayıcı olacağı ortadadır.

 

Peki egzersiz nasıl bu etkinliği gösteriyor?

Seks hormon bağlayıcı protein düzeyini artırarak ve androjen,  östrojen hormon sentezini azaltarak, hormon bağımlı kanserlerin gelişimini azaltıyor (örnek, meme, prostat, rahim kanseri vs.). Kilo alımını azaltarak, adiponectin seviyesini artırıp ve leptin düzeyini azaltarak kanser gelişimini azaltıyor.

Bazı inflamatuar faktörlerin seviyesini azaltarak ( TNF a, IL,6, C-Reaktif protein) ve insülin direncini azaltarak kanser gelişmesini ve nüksünü azatlığı varsayılmaktadır.

 

 

Ne demiştik evde oturan ölür, koşmaya devam…….

 

Kaynak: The ASCO Post Evening News TAP-email@harborsidepress.com bounce.s4.exacttarget.com üzerinden


    Yorum Bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.