COVID19 SON GELİŞMELER

COVID19 SON GELİŞMELER

 

#Covid_19 hastalarında yüksek lL-6 düzeyi ile akut solunum yetmezliği arasında (ARDS) ilişki var. Özelikle IL-6 antagonisti Tocilizumab kullanımı ile ilgili Klinik çalışma sonuçları merak ile bekleniyor. COVID19 sitokin fırtınasında etkili ilaçlar arasına aday.

 

#COVID19 #hyroxycloroquine (#plaquenil) #proflaktik olarak alanlara önemli uyarı. Bu ilacı tedavi amaçlı kullanan lupus ve artritle hastalarda COVID19 görülüyor. Önleyici amaçla almanın faydası olmayabilir.

 

Bazı hekim arkadaşlar hastaların eski BT sonuçlarını paylaşarak covid 19 hastalığının erken dönemde toplum içinde olduğunu öne sürüyor. Çin’ de yapılan çalışma 2019 sonbahar kültür örneklerinde virüs yok. İlk vaka Ocak 2020 yalında saptanmış.

 

#COVID19 hastalığına karşı tüm dünyada yaklaşık 301 klinik çalışma devam ediyor. Tüm Dünyada bilim insanları bu sorun üzerine odaklandı. Virüse karşı bilgi ve tecrübe artıyor. Asıl sorun mücadele ne zaman sonlanacağı. Maalesef bu konuda net bir şey söylemek için erken.

 

Covid19 +olan bireylerin bu süreçte ameliyat olması durumunda, hastalık %20 gibi ciddi bir oranda ölümcül olabilir.

Clinical characteristics and outcomes of patients undergoing surgeries during the incubation period of COVID-19 infection – EclinicalMedicine

#COVID19, nörolojik tutulum ve miyokardit yaptığı biliniyordu. Renal hasar yaptığı, bazı otopsi serilerinde böbrek tubuler hücrelerde virüs saptanmıştır. Takip süresince renal yetmezlik yönündeki klinik parametreler düzenli takip edilmesi gerekiyor.

 

COVİD19 hastalarında RNA polimeraz inhibitörü Rmedesivir ile yapılan gözlemsel çalışmaya göre; hastaların %68 klinik düzelme gözlenmiş. Mekanik ventilasyona bağlı olan %57 hasta extübe edilmiş. Hastaların %47 hasta taburcu edilmiş. Plaseboya karşı yapılacak Randomize çalışma sonuçları merakla bekleniyor.

Use of Remdesivir for Patients with Severe Covid-19 | NEJM

 

 


    Yorum Bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.