Prostat kanserinde yeni tedavi seçeneği olarak PARP kombinasyonları

Prostat kanserinde yeni tedavi seçeneği olarak PARP kombinasyonları

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser ve akciğer kanserinden sonra erkeklerde ölüme sebep olan ikinci kanser türüdür.

Prostat kanserinde çok sayıda yeni tedavi seçeneği son zamanlarda gündeme girmeye başlamıştır.

Diğer kanserlerde olduğu gibi, prostat kanserinde de bireyselleşmiş ve kişiye özel tedavi seçenekleri artık mevcuttur.

Son bir yılda açıklanan klinik çalışmalarda özelikle DNA tamir genlerinde mutasyon olan hastalarda, kanser hücrelerinde DNA’da oluşan zincir kırılmalarını tamir eden PARP enzimin inhibe edilmesi ile prostat kanserinde gerileme, hastalığın ilerlemesinde durmanın olduğu saptanmıştır.

Özelikle BRCA mutasyonu olan hastalarda PARP inhibitörlerin, Abirateron ve benzeri yeni nesil androjen blokeri ile kullanılması ile hastalığın yanıtının ve hastalıksız sürenin önemli oranda uzadığı saptanmıştır.

Yeni açıklanan BRCA AWAY çalışmasının sonuçlarına göre, Evre IV kastrasyona dirençli prostat kanserinde, BRCA mutasyonu varsa, PARP inhibitörü(olaparib) kombinasyonu, tek başına Olaparib ya da abirateron göre hastalıksız süreyi belirgin uzatıyor. Ardışık Olaparib ve Abirateron kullanımı bu farkı kapatmıyor gözüküyor.

Bu çalışmanın sonucu özelikle BRCA mutasyonu olan hastalarda Olaparib ve Abirateron kombinasyonu ile sinerjik bir etkinin olduğu yönünde bir izlenim vermektedir.

 

Kaynak

ASCO GU 2024


    Yorum Bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.