GÜNLÜK TUZ TÜKETİMİ 3-6 GRAM

GÜNLÜK TUZ TÜKETİMİ 3-6 GRAM/ GÜN OLANLARDA YAŞAM BEKLENTİSİ DAHA UZUN.

  Türkiye de Tuz tüketimi normal, olması gerekenden en az 3 kat fazla

 Tedavi planı ve hastalık bilgilendirmesinden sonra en sık sorulan ve merak edilen soru hocam ne yemeliyim. Aslında bu soru hastalanmadan önce birey olarak herkesin bu konuda uzmanlaşmış hekimlerine sormalı.

 En önemli tıp dergilerinden olan, New England Journal of Medicine, günlük sodyum(tuz) tüketimi ile ilgili 3 makale ve 1 baş yazı çıktı. Sadece bir göz gezdirmek istedim fakat bilgiler göz ardı edilecek gibi değil.

 Derginin ağustos-2014 sayısında çıkan bu makaleler, bu konudaki kılavuzları değiştirecek gibi duruyor.

 Günde 3-6 gram sodyum alanlarda, 3 gram/gün altı ve 6 gram/gün üstü alanlara göre daha uzun sağ -kalıma (daha uzun yaşıyor)sahip olduğu saptanmış.

 Oysa ki Amerikan kılavuzları(AHA, ACC) ve dünya sağlık örgütü (WHO)daha önce günlük tuz kullanımının 2.3 gr/gün ve 1.5 gr/gün ‘den az olmasını sırasıyla önermişti.

 Bu çalışmalarda özelikle 55 yaş üstü ve hipertansiyon öyküsü olanlarda tuz alımıyla tansiyonun artmasının arasında kuvvetli bir ilişki olduğu belirtiliyor.

 Potasyum alımıyla tansiyon arasında ters bir ilişki olduğu yani potasyum değeri yüksek gıdalarla beslenen( sebze ve meyveler potasyum açısından zengin) tansiyon değerlerinin daha düşük saptandığı belirtilmiş.

 Diğer çalışma Dünyada ki ortalama tuz tüketimini ve 2 gr/ gün referans alınırsa buna bağlı ölümü öngörmüş.

 Bu çalışma tüm dünyanın tuz tüketiminin 3.95 gr/gün olduğunu ve 2 gram gün referans alınırsa buna bağlı gelişen kalp damar hastalıklarla yılda 1.645 milyon insanın ölebileceğini hesaplamış.

 Türkiye de dünya ortalamasının çok üstünde tuz tüketimi olduğunu, Türk Böbrek ve Hipertansiyon Derneği daha önce açıklamış, 18 gram gün olarak, ortalamanın çok üstünde bir değer.

 Peki, bu tuz oranını nasıl hesaplayacağız yada, oturup bunu hesaplamak gerekir mi. En basitti tuzlukları masaya koymamak. Alınan ekmek, hazır gıda, yağ vs. yeterince mevcut. Hiç tuz kullanmasak da 3-6 gram arası alıyoruz.

 Örnek 100 gram ekmekte, 1,4 gram tuz tüketilmektedir.

Kaynak: The New England Journal of Medicine, august 14, 2014


    Yorum Bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.