KANSERDE ÇEVRESEL FAKTÖRLER İLK NE ZAMAN SAPTANDI: CERRAH…

Kanserde çevresel faktörler ilk ne zaman saptandı: Cerrah Percivall Pott, yazar, resam William Blake.

BACA TEMİZLİĞİ TIP VE ONKOLOJİ tarihinde önemi vardır. Kanser ve çevresel faktörler ilişkisi doğrudan ilişkisi saptanmıştır.

Kanserde çevresel faktörler ilk ne zaman saptandı: Cerrah Percivall Pott, yazar, ressam William Blake.

BACA TEMİZLİĞİ TIP VE ONKOLOJİ tarihinde önemi vardır. Kanser ve çevresel faktörler ilişkisi doğrudan ilişkisi saptanmıştır.

Bu çocukların büyük kısmı küçük yaşta skrotum kanserine bağlı ölmekteydi.

Bu ilişkiyi ilk saptayan, Sir Percivall Pott adında bir cerrahtır. William Blake ile aynı çağda yaşamıştır ve Royal College’ de çalışmıştır. Bay Percivall Pott ilk olarak baca temizleyiciliği ile skrotal( testis derisi) kanseri arasındaki ilişkiyi yaptığı çalışmalarla 1775 yılında yayınlamıştır. Bu çalışma kanser ve çevresel faktörler arasında ki ilişkiyi ilk gözlemleyen ve yayınlanmış çalışmadır.

Aynı zamanda tıp literatürüne pott hastalığı olarak girmiş olan, tüberküloz hastalarının vertebra eklemini tutulumunu ilk annals of medicine tanımlayanda Sir Percivall Pott’ dur.

William Blake gibi  İngiliz Sanayi devriminde, fabrikaların bacalarını temizlemek için satın alınan çocukların uğradığı akıbeti eserlerinde  anlatır.

William Blake yalnız bir entelektüel ve şair değil, aynı zamanda iyi bir ressamdı.

William Blake’ler ve Sir Percivall Pott duyarlılığı ile kanser gelişiminde çevresel faktörleri ihmal etmemek gerekir.

total-new_1.zip

[iframe src=”//player.vimeo.com/video/13739181?title=0&byline=0&portrait=0&color=ffffff” width=”623″ height=”350″ frameborder=”0″ webkitallowfullscreen mozallowfullscreen allowfullscreen ]


    Yorum Bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.